Hediyeprensi.com adresinden satın almış olduğunuz ürünleri 14 gün içerisinde çok kolay ve ücretsiz olarak iade edebilirsiniz

Cayma hakkının istisnası olan ürünler bu kapsamda değerlendirmeye alınmayacaktır. Bu ürün ve hizmetler aşağıda belirtilmiştir.

Ürün İade Koşulları ve Şartları Nelerdir?

Ürünler için cayma hakkı kapsamında iade kabulü görmesi için aşağıdaki  şartların yerine getirilmiş olunması gerekiyor.

  • Satın alınan ürünün Orijinal kutusunda (teslim alındığı gibi) olması,
  • Zarar görmemiş olması,
  • Varsa tüm tamamlayıcı aparat ve/veya aksesuarları ile birlikte olması,
  • Varsa hediye olarak verilen promosyon kampanyalı ürünlerle aynı anda (birlikte) gönderilmesi gerekir.

Ürünleri incele

Ürünler Nereye ve Ne Şekilde İade Edilir?

İade talebi oluşturup iade onayı aldıktan sonra, ürün aynı gün anlaşmalı kargo şirketine verilebilir. Dikkat! İade onayı almadan ürün teslim edilemez. Kısa sürede iade onayı için cevap alamazsanız, bizimle iletişime geçip konuyu bildiriniz. Bildirileriniz sonrası daha hızlı işleme alma oluşabilir.

İade Edilen Ürün Takip Edilebilir mi?

Evet! İade edilen ürün hakkında biz zaten güncel bilgileri veriyoruz. Eposta ve/veya cep telefonuma SMS yolu ile bilgilendirme yapılır. Yine de online takip etmek istenmesi durumun da, ürünün son durumu Hesabım > Siparişlerim sayfasından anlık olarak takip edilebilir.

Harcanan Tutar Ne Zaman Hesabıma Geçer?

Hediye Prensi ürünün geri ödeme iade talebi onaylandığı güne en yakın gün geri ödeme yapar. Geri ödeme tutarı, satın alırken ödeme yapılan bankaya yapılır. Geri ödemelerin kartınıza veya hesabınıza yansıması, sizin önceden seçmiş olduğunuz bankaya göre değişiklik gösterir. O günkü işleyişe göre değişebilmekte olsa da, şu an ortalama 2 ile 8 iş günü gibi bir zaman alabilir.

  • Taksitli İade Nasıl Yapılır?

Hediye Prensi taksitli ödemenin tamamını tek seferde bankanıza yapar. Banka bu ödeme tutarını hesabınıza ya da kartınıza, alışveriş sırasında seçmiş olduğunuz ay kadar taksitle öder.

  • Birden Fazla Kartla Yapılan Ödemeler

Alışveriş sırasında kullanılan kartlardan kullanılan tutar kadar, bu kartlara ayrı ayrı ödenir.

Havale ve EFT Geri Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Havale veya EFT yapmış olduğunuz hesaplara, iade onaylandıktan 1 iş günü sonra yapılacaktır. Geri ödeme işlemi hesabım sayfasında bulunan IBAN BİLGİLERİM kısmındaki IBAN numarasına yapılır. Hesabım sayfasında IBAN veya hesap bilgilerinizi ekleyebilirsiniz. Hesap ekleme konusunda destek almak isterseniz, ileşitim sayfasından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İadem Talebim Neden Onaylanmadı?

Talebiniz ürüne ve bu ürünlerin garanti kapsamına göre değerlendirilir. Buna göre talep onay süreci değişkenlik gösterebilir. Eğer talebiniz red edildiyse, bunu açıkça sizinle iletişime geçerek belirtiriz. İletişim yöntemlerimiz saklı kalmak koşulu ile genel manada Cep telefonu çağrı sistemi, SMS veya eposta ile bildiririz.

Cayma Hakkı Olmayan Ürünler Nelerdir?

  • Tüketicinin istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan ürünler. (Kişiye veya firmaya özel baskılı ürünler dahil)
  • Çabuk bozulma şansı bulunan ve son kullanma tarihi geçebilecek ürün portföyü
  • Cayma hakkı süresi sona ermeden önce bile, tüketicinin onayı alınarak ifasına başlanan ürün ve hizmetler. (Örneğin kişiye özel ürünler, baskılı ürünler, WEB tasarım, montajlı işlemler)
  • Malın tesliminden sonra ambalaj, kutu, paket, mühür ve bant gibi koruyucu unsurları açılmış, ayrıca maddi ortamda sunulabilen dijital içerik, WEB tasarım, dijital reklam hizmetleri, her türlü yazılım, program, vb. ürün ve hizmetler.